Články

Vývoj WordPress webů: moje workflow

Pokud to s tvorbou webů na WordPressu myslíte vážně, tak je třeba mít dobře odladěný postup jeho vývoje a vše začíná již u vás na počítači. Pokud ho máte vyladěný do detailu a umíte vše správně používat, tak se budete moci pustit do své práce na pár kliknutí a nebudete se muset starat o rutinní…

Pokud to s tvorbou webů na WordPressu myslíte vážně, tak je třeba mít dobře odladěný postup jeho vývoje a vše začíná již u vás na počítači. Pokud ho máte vyladěný do detailu a umíte vše správně používat, tak se budete moci pustit do své práce na pár kliknutí a nebudete se muset starat o rutinní činnost, jako je instalace WP, pluginů etc. Dobré workflow vám bude šetřit čas, minimalizuje množství chyb, vracet se k jednotlivým verzím či mezi nimi přepínat, jednoduše spolupracovat a kdykoliv se k práci vracet jako by to bylo včera.
Loni publikoval článek o svém workflow Jan Bien, pokud vás zajímá, jak to dělá známá špička v oboru, tak mohu víc než jen doporučit.

Webserver

Pokud dělám šablonu na míru, tak se snažím nabídnout maximálně kvalitní služby a zároveň trávit svůj čas efektivně. Spousta prvků se na šablonách opakuje bez ohledu na to, jestli se jedná o web pro velkou technologickou firmu anebo prezentace podnikatele.

Localhost – vývojové prostředí

Všechno začíná u mne na počítači, téměř vždycky. Na localhostu si mohu testovat jak chci, nechat rozdělanou práci stát i se spoustou hlášek na frontu a vůbec. Mám nad ní kontrolu a nikdo si netrhá vlasy (klient se podívá vždycky ve chvíli, kdy se s webem něco stane, a to i když se jedná jen testovací prostředí.
Webserver si můžete na počítač nainstalovat nejrůznějšími způsoby – od jednotlivých částí serveru (máte 100% kontrolu) až po hotové LAMP balíky (nainstalujete na klik).
Programuju na Windows 7 Pro, zkoušela jsem MAMP, ale nakonec jsem na několik let zakotvila u EasyPHP. Poslední dobou mi přestává vyhovovat, protože základní deploy WP je zbytečně zdlouhavý a obzvláště pokud potřebuji jenom otestovat konflikt pluginů nebo něčeho podobného, tak se na tom vypálí spoustu času.
Posledních pár měsíců testuji Local by Flywheel, který je postavený na Docker containeru rovnou s nainstalovaným WP a má moc hezké UX. Na kliknutí připravíte čistou instalaci, kde si můžete vybrat PHP a MySQL verzi i typ serveru (Apache, ngix). Kromě toho si můžete uložit tzv. blueprint (verze WP tak, jak jste si ji nastavili, s pluginama a šablonama etc.), takže rozjet testovací instalaci s demem Storefront a WooCommerce a produktama je na klik. Skvělým doplňkem je možnost nasimulování SSL, wp-cli přes SSH a nasdílet přístup přes internet (pokud není váš klient extra daleko). Když mne to nepřestane po pár měsících bavit, napíšu o tom další článek.
V reakci na Local by Flywheel mne kolegové upozornili na další podobné projekty, akorát pouze konzolové, jako je WP-lib Box a Devilbox, ale ještě jsem se k jejich zkoušení nedostala.