Články

Koupě domény a zřízení hostingu pro WordPress?

Máte v plánu spustit nový web, ale ještě nemáte doménu ani hosting. Jak správně postupovat při jejich výběru a nespálit? Nechme nepotřebné technikálie stranou a podívejme se na problematiku očima běžných uživatelů či zadavatelů zakázek na tvorbu webu. Doména První a nejdůležitější pravidlo doména musí být vaše! Práva na doménu jsou něco jako zápis v katastru…

Máte v plánu spustit nový web, ale ještě nemáte doménu ani hosting. Jak správně postupovat při jejich výběru a nespálit? Nechme nepotřebné technikálie stranou a podívejme se na problematiku očima běžných uživatelů či zadavatelů zakázek na tvorbu webu.

Doména

První a nejdůležitější pravidlo doména musí být vaše! Práva na doménu jsou něco jako zápis v katastru nemovitostí. Chcete mít jistotu, že je vaše a ne agentury, která vám dělá web nebo že ji pro vás pronajme kolega ze soukromého účtu, protože to tak „bude rychlejší“. Doména je vaším majetkem* (tedy správně – je majtekem CZ NIC, od které si pronajímáte práva) a měli byste si ji střežit jako oko v hlavě. Bez ohledu na to, jestli budete hostovat zdarma u kamaráda nebo na serveru dodavatele, tak doménu chcete vlastnit právě vy. Když se nedohodnete a přišli byste o obsah webu, tak vám „značka“ pořád zůstává a můžete ji přesměrovat jinam (a s tím znovuzřídit i emailové schránky a předejít tak jejich zneužití).

Doména nemusí být pronajata přes stejného poskytovatele jako budete mít hosting. Můžete k tomu přistoupit pragmaticky a vybrat si cenově výhodného poskytovatele anebo si to zjednodušit tím, že budete mít doménu a hosting na jednom místě, ale není to nutnost. S doménou můžete mezi jednotlivými hostingy přestupovat stejně jako si můžete měnit operátora u telefonního čísla.

Hosting

Hostingových společností je na českém trhu poměrně velké množství s relativně podobnými nabídkami i cenou. Co byste minimálně měli po hostingu chtít a tím vyfiltrovat zcela nevhodné kandidáty?

Za mne zcela a možnost HTTPS. Pokud nepotřebujete vlastní certifikát, vystačíte si s s Let’s Encrypt zdarma. Většina hostingů ho nabízí zdarma, ale třeba Wedos ho má za měsíční příplatek 12 Kč.

Pokud už na na webu budete mít HTTPS, tak by byl hřích nevyužít nového (z roku 2015) protokolu http/2, který vám umožní načítat více zdrojů najednou a stránky se tak načtou výrazně rychleji (demo fungování protokolů najdete na http2demo.io a httpvshttps.com). Zdá se to jako samozřejmost, ale třeba Gigaserver ho v době psaní článku stále ještě nepodporuje, i když na implementaci dle podpory pracuje.

Operační systém se zdá nedůležitý a z části je to pravda – podle specifikace by měl WP fungovat jak na Linuxu tak Windows serveru. Osobní zkušenost s mnoha weby mne ale vede k tomu, že pokud si můžete vybrat, tak chcete server na Linuxu (častější řešení). Některé pluginy v učité konfiguraci s Windows serverem problém a vy ho budete muset objevit a vyřešit. S Windows hostingem u Forpsi u několika klientů evidujeme problémy s cache a propisováním změn. Pokud chcete využít služeb Forpsi, dejte si na to pozor a požadujte rovnou Linux, ušetříte si tak spoustu starostí.

Zálohy a přístup k nim. Zálohy sice můžete provádět pomocí pluginu, ale hostingové zálohy jsou mnohem efektivnější a nezatěžují váš web. Slušný hosting, vám nabídne zálohy alespoň za posledních 14 dní a obnovu „vlastními silami“ z administrace. Wedos sice zálohy u levného tarifu dělá, ale pokud k nim chcete mít přístup, musíte si zaplatit jejich technika. Když máte denní zálohy na hostingu, tak sami můžete zálohovat třeba jen jednou za 14 dní nebo i měsíc někam do cloudu, kdybyste potřebovali přístup k zálohám zpětně.

Výběr hostingu může také souviset na dalších službách, které chcete provozovat, jako jsou emailové službyIPv6, podpora dalších programovacích jazyků apod. Pokud je potřebujete, tak to víte, pokud ne, tak se vás to netýká. V tomto článku nechci doporučovat žádný z obecných hostingů, každý má své pro a proti a vy můžete mít jeden a tisíc dobrý důvod, proč být zrovna u něj. Co bych ale ráda zmínila, jsou specializovné hostingy.

Specializované hostingy

Pokud plánujete na své doméně provozovat pouze WordPress a chcete z něj vymáčknout maximum, tak můžete zvolit hosting specializovaný na WordPress. Co to znamená?

V první řadě na něm jsou pouze PHP knihovny, které s WordPressem využijete a ne „cokoliv, co by se vám mohlo hodit. Představte si to tak, jako že se vám po startu počítače nespustí všechny programy, které máte nainstalované, ale jen emailový klient, kterého opravdu potřebujete.

Druhá věc je, že když víte, co vám na serveru poběží (= WordPress), tak můžete lépe vyladit cachování a další technické věci. Nespecializovaný hosting si to nemůže dovolit, protože neví, jakou aplikaci budete provozovat.

Další výhodou bývá, že podpora WordPressu rozumí. To neznamená, že vyřeší všechny vaše problémy, ale se základní věci, které se v běžných situacích (jako např. při přesunu) pokazit můžou vám pomůžou.

V neposlední řadě, většina specializovaných hostingů má navíc přidanou možnost tzv. stagingu – testovací stránky. U každého fungují mírně jinak, ale princip je stejný. Představte si, že máte ostrou verzi webu, která běží, vidí jí klienti a provádí konverze. Stisknutím tlačítka uděláte kopii a na té si uděláte všechny změny, necháte je schválit kolegy a až potom ji nahrajete na živý web. Výpadky jsou jen vteřinové a nikdo z návštěvníků nezaznamená, že na stránce právě pracujete. Vy si můžete zkoušet změny, vracet se k předchozímu stavu a zároveň nemůžete rozbít živý web. Níže najdete ty, se kterými mám osobní zkušenost (řazeno podle ceny).

  • český WP Hosting, který je někde mezi běžným hostingem a dvěma níže uvedenými. Za velmi rozumné peníze (od 600 Kč / rok) vám jsou schopni nabídnout vyladěný server, nejnovější technikálie a pokud si nainstalujete verzovací plugin VersionPress, tak budete moci využívat staging. Doporučuji, pokud máte menší budget a hledáte alternativu k Wedosu, kde budete mít zráveň jistotu, že budete moci vyrůst.
  • český Váš Hosting, který stejně jako zmíněný WP Hosting, nabízí i specializovaný hosting pro WordPress za rozumnou cenu, vyladěný server a pohotovou podporu v češtině. Základní balík bude stačit libovolnému webu s běžnou návštěvností, případně vám rádi poradí, cena je 550 Kč za první rok, 1000 Kč za další.
  • VersionPress.com – česká firma stojící za verzovacím pluginem VersionPress provozuje nabušenou hostovanou verzi – na serverech od Googlu, žádné kompromisy, rychlost, za mne zatím nepřekonané verzování i ve složitých případech a solidní podpora v rozumném čase pár hodin. Cena začíná na $19/měsíc. (aktualizováno 2020/10)
  • WP Engine – nově pracuje se třemi verzemi webu (ostrý, staging a vývojový) přičemž každý může být ještě překlopen do „pracovní“ verze. Intuitivní, rychlý, s podporou 24/7 pomocí chatu. Vyřeší s vámi i problémy, které jsou už často za hranicí podpory. Cena začíná na $31/měsíc.

Objevili jste údaje, které už nejsou platné anebo vás napadá, co dalšího by se mělo do článku doplnit? Dejte mi vědět v komentářích.
Za připomínky k doménám díky Radanu Tuhému.