Články

Jak nasadit Google Analytics na web na WordPressu

Pokud máte stránky nebo eshop, tak chcete patrně sledovat statistiky, kolik lidí na váš web chodí či co tam dělají. Nejčastější používanou metrikou jsou dnes bezpochyby Google Analytics. Další zajímavou službou může být hotjar – nabízející heatmapy (sledování kliků, pohybů myší, scrollování na stránce) a video záznamy uživatelů, o tom ale jindy. V tomto článku…

Pokud máte stránky nebo eshop, tak chcete patrně sledovat statistiky, kolik lidí na váš web chodí či co tam dělají. Nejčastější používanou metrikou jsou dnes bezpochyby Google Analytics. Další zajímavou službou může být hotjar – nabízející heatmapy (sledování kliků, pohybů myší, scrollování na stránce) a video záznamy uživatelů, o tom ale jindy. V tomto článku si ukážeme jak vložit kód na sledování na stránky, a to pomocí jednoduchého pluginu, pomocí pluginu se statistikami a nakonec jednoduchým kódem.

Pro nasazení potřebujete tzv. sledovací kód. Pokud ho nemáte, tak si přečtěte, jak ho získat.

Nasazení pomocí jednoduchého pluginu

Pokud chcete pouze nasadit sledovací kód a na statistiky se chodit dívat do rozhraní Google Analytics, tak stačí použít následující plugin (anebo případně pouze kód níže).

Z nepřeberného množství pluginů můžete využít třeba Goolytics, který vám v jednoduchém nastavení umožní zadat kód a vybrat jestli chcete anonymizovat IP adresy.

Goolytics – Jednoduchý Google Analytics

Bude doplněno o screenshoty.

Nasazení pomocí pluginu zobrazujícího i statistiky

Pokud chcete zobrazit statistiky přímo v administraci, můžete využít oblíbeného pluginu Google Analytics for WordPress od MonsterInsights. I ve verzi zdarma vám udělá dobrou službu.

MonsterInsights – Panel Google Analytics pro WordPress (snadné statistiky webu)

Bude doplněno o screenshoty.

Nasazení pomocí snippetu – kódem

Nechcete-li instalovat plugin a řešit jeho aktualizace a zároveň při tom nepotřebujete zobrazovat žádnou statistiku v administraci webu, využijte jednoduché vložení sledovacího kódu přímo do hlavičky své šablony.

Následující kód vložte do souboru functions.php své odvozené (child) šablony nebo použijte plugin, který vám umožní vkládat výstřižky kódu jako je např. Code snippets. Prosím, nevkládajte vlastní kód přímo do kódu originální šablony – o provedené úpravy vás připraví následující aktualizace šablony.


<?php // smažte tento řádek
/**
* @snippet Vložení google analytics / hotjar sledovacího kódu přímo do hlavičky vaší šablony
* @source https://kybernaut.cz/?p=2804
* @author Karolína Vyskočilová (https://kybernaut.cz)
* @testedwith WordPress 5.2
*/
// ——————-
add_action('wp_head', 'mojesablona_sledovaci_kod');
function mojesablona_sledovaci_kod() {
// Pokud uživatel není přihlášen, zobraz kód
if ( ! is_user_logged_in() ) : ?>
<!– vložte kompletní sledovací kód včetně tagů <script> sem –>
<?php endif;
}